Termin „secesja” został po raz pierwszy użyty przez austriackich artystów i krytyków, którzy chcieli uciec od sztuki, która wydawała się „nienaturalna” i stylizowana. Byli rozczarowani stylem barokowym, ponieważ uważali, że brakuje mu pierwiastka duchowego – indywidualności.

Styl secesji, znany również jako Art Nouveau, to styl ozdobny i dekoracyjny, który był popularny w Europie i Stanach Zjednoczonych od końca XIX wieku do początku XX wieku. Charakteryzuje się wykorzystaniem płynnych, krzywoliniowych wzorów i skomplikowanych oraz stylizowanych form organicznych.

Oto kilka charakterystyk, które należy szukać w projekcie mebli, aby odnaleźć styl secesji:

  • Formy organiczne: przedmioty charakteryzują się stosowaniem form organicznych, takich jak liście, kwiaty, winorośle i owady. Motywy te są często stylizowane i zintegrowane z ogólną konstrukcją antyku.
  • Linie krzywoliniowe: często używane do stworzenia ogólnego kształtu utworu, a także do dodania dekoracyjnych detali.
  • Asymetria: meble w stylu secesji często zawierają asymetryczne wzory, przy czym jedna strona różni się od drugiej. Stwarza to poczucie ruchu i dynamizmu w projekcie.
  • Sprzęt dekoracyjny: taki jak zawiasy, uchwyty i pokrętła, są często używane w meblach w stylu secesji. Te elementy są często wysoce ozdobne i mogą zawierać motywy organiczne.
  • Materiały mieszane: meble często zawierają mieszankę materiałów, takich jak drewno, metal i szkło. Różne materiały są często łączone w unikalne i kreatywne sposoby stworzenia jedynego w swoim rodzaju utworu.
  • Teksturowane powierzchnie: takie jak wzory rzeźbione lub wytłaczane, są również powszechne w meblach w stylu secesji. Te szczegóły dodają głębokości i wymiaru do utworu.

Szukając tych charakterystyk możesz zidentyfikować przedmioty w stylu secesji i zyskać głębsze uznanie dla tego wyjątkowego i pięknego stylu.